IDE nedir ? IDE açılımı Nedir ? JDK Nedir ? JRE Nedir ? JVM Nedir ? SDK Nedir ?

Merhabalar,

IDE açılımı ile başlayalım , Integrated Development Environment kısaltmasıdır yani Tümleşik Geliştirme Ortamı diyebiliriz. IDE : Programcıların hızlı ve rahat şekilde yazılım geliştirmesini amaçlayan çeşitli araçları ile programcıya kolaylık sağlayan Yazılım dizaynını daha rahat yapmasını sağlayan yazılımlardır.IDE’lerde olması gereken bazı özellikler mevcuttur.Bunlar ;

  • Programlama diline göre söz dizimi renklendirmesi yapabilen kod yazım editörü.
  • Kod dosyalarının hiyerarşik olarak görülebilmesi amacıyla hazırlanmış gerçek zamanlı bir dizelge.
  • Tümleşik bir derleyici, yorumlayıcı ve hata ayıklayıcı.
  • Yazılımın derlenmesi, bağlanması, çalışmaya tümüyle hazır hale gelmesi ve daha birçok ek işi otomatik olarak yapabilmek amacıyla küçük inşa araçları.

Yazılarımda Java SE ve ileride yazmayı düşündüğüm Java EE tarafındaki yazılarımda Netbeans IDE sini kullanacağım.Kurulumuna bir sonraki yazımda değineceğim. Hatırlarsanız bu yazımda(TIKLAYINIZ) IDE siz Java nın nasıl çalıştığını anlatmıştım.Burada ki tanımlardan ve devam edelim.

JDK Nedir ? 

Yazılım geliştirirken insanın okuyabileceği yazabileceği kodları makine diline  çeviren araçlara ihtiyaç duyarız.Bunlara genel ismi ile Software Development Kit kısaca SDK deriz..JDK ise Java Development Kit ‘in kısaltmasıdır.Yani Java’nın geliştirmesi veya Java yazılımlarının çalışması için gerekli kütüphanler toplamıdır diyebiliriz.Bu yüzden bu araca Java geliştirdiğimiz sürece ihtiyaç duyacağız.

JRE Nedir ? 

JRE (Java Runtime environment) JDK (Java Geliştirme Seti) Java programlarını uygulamakta olan bir Java Sanal Makine uygulamasıdır. Java tabanlı uygulamaları geliştirmek için kullanabileceğiniz bir yazılım paketidir. Java Runtime Environment, java programlarını çalıştırmak için gereken bir eklentidir. Java uygulamalarını geliştirmek için Java Geliştirme Seti gerekir.   Ayrıca JDK JRE ve JVM yi de içerdiğinden sadece JDK kurulumu yapmak yeterlidir.

JVM Nedir?

Java Virtual Machine in kısaltması olan bu araç , bir Java dosyası compile edildiğinde (Derlendiğinde)  .class uzantılı java byte kodları oluşur . Java byte kodları işletim sisteminde kurulu olan JVM ile makina kodlarına çevrilir . Bu sayede java kodları derlendikten sonra farklı işletim sistemlerinde sorunsuz olarak çalışır .Bu sebeple JVM sayesinde  “Write Once, Run Anywhere”  yani “Bir Kere Yaz Heryerde Çalıştır ” sloganını sıkça duyarsınız …

JDK vs JRE vs JVM

Sonraki Yazım için Tıklayınız ( Ubuntu 16.04 Üzerinde JDK Kurulumu ( Terminal Ekranı ile) )

Umarım faydalı olmuştur 🙂

Serkan Kaya
Full Stack Java Developer

Bir düşünce üzerine “IDE nedir ? IDE açılımı Nedir ? JDK Nedir ? JRE Nedir ? JVM Nedir ? SDK Nedir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.